تازه چه خبر

خوش آمدید به انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان انجمن رمان نویسی | کافه نویسندگان

برای دسترسی به تمام امکانات انجمن و مشاهده تمامی رمان ها ثبت نام کنید

نقد و بررسی نقد و بررسی دلنوشته هیس| zahra_sbn کاربر انجمن کافه نویسندگان

وضعیت
موضوع بسته شده است.

مآه نآز

سرپرست بازنشسته
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
2,024
•|• بسم الله الرحمن الرحیم •|•
باعرض سلام.
باتشکر از نقد پذیری شما نویسنده‌ی عزیز.
لازم به ذکر است که:
✓ پس از نقد، روی دلنوشته شما نظارت خواهد شد و در صورت عدم توجه به حرف‌ها و راهنمایی‌های منتقد، با درخواست‌های نقد بعدی شما، موافقت نخواهد شد!
✓ نقدها در کمال انصاف بوده و منتقد فرد وارد به مباحث ادبی‌ست؛ و از بابت صحت نقد و راهنمایی ِ منتقد، نگرانی‌ نداشته باشید.
✓ نقدپذیر باشید و در برابر نقد خود، جبهه نگیرید. چرا که تمام تلـاش ما در جهت پیشرفت نویسنده‌هاست.
✓ از ارسال پست اسپم، تشکر و... خودداری کنید.

لینک دلنوشته «هیس»

آخرین ویرایش توسط مدیر:

مآه نآز

سرپرست بازنشسته
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
2,024
(به نام او)
«نقد دلنوشته هیس»

نقد کلی دلنوشته: فضای دلنوشته فضایی تراژدی بود و ژانر درست انتخاب شده بود لیک ژانر‌ «درام» باید حذف گردد و همان ژانر «تراژدی» به تنهایی باشد چون ژانر «درام» برای ژانر گذاری روی فیلم و سریال انجام می‌گردد و تراژدی برای اثرات دست نویس. دلنوشته سخن از سکوت و حرف‌هایی که در قعر وجود نویسنده مانده بودند می‌زد و دل‌نگار در فضا سازی غم موفق بود.

نقد نام دلنوشته: نام دلنوشته کوتاه، مختصر و مناسب است. نام کاملا به محتوای دلنوشته می‌آید و خواننده را در نگاه اول با دلنوشته آشنا می‌سازد معنی کلمه (هیس) یعنی سکوت که کاملا به دلنشوته می‌آید. و مناسب است.

نقد مقدمه اثر: مقدمه‌ی اثر بسیار مناسب بود و دژاووی پارت‌های بعد را داشت. دل‌نگار اول به قلبی که با اون لج کرده اشاره کرده است (قلبم با من لج کرده است) و بعد سخن از رخصتی که قلبش به او نمی‌دهد زده (نمی‌گذارد حرف‌هایش را به کسی بگوییم) و بعد به زبان قلبش اشاره کرده و با سخنان قلبش جملات قبل را توجیه کرده ( او می‌گوید: مرا شکسته‌اند، این‌بار هم خواهند‌ شکست.
در دلم حرف‌هایی به خواب رفته‌اند، که روزی در انتظار شکوفه زدن بودند... .)

نقد جلد: جلد مناسب با نام و محتوای اثر بود. جلد تصویر دختری بود که گویی به سکوت اشاره می‌کند و رنگ مشکی جلد فضای تلخ و تراژدی اثر را باز‌گو می‌کرد.

نقد از نظر ساختمانی: فضا فضای غم و اندوه بود و دل‌نگار این فضا را در همه‌ی پارت‌ها رعایت کرده بود. لیک اوایل دلنوشته به سکوت پرداخته بود[هیس
مبادا بغضت بشکند!
بدان که اگر این اشک‌ها سرازیر شود تو در سیل غم هایت غرق خواهی شد، مگر نمی‌دانی که در این شهر کسی غم‌خوار و پشتیبان تو نیست؟
اَبله!
اشک‌هایت چیزی جز پشیمانی نخواهد داشت؛
هیس
صدایت را نشنوم... .] اما در اواسط پا*رتی بی ربط چون[هنگامی که به آینده‌ام می اندیشم لبخندی صورتم را پر می‌کند و اشکی هم سرازیر می‌شود؛
چه‌ می‌دانم زندگی بی‌نقص نخواهد بود، در کنار شادی غم هم هست ولی من باز هم زندگی را دوست دارم، کاش او هم مرا دوست داشت!]دلنگار با بهره گرفتن از کلمات و ذهنیت امیدبخشی به سراغ یه عشق نافرجام رفته تمامی پارت‌ها باید در یک موضوع نوشته. بعضی از پارت‌ها انگیزشی بودند[گاهی می‌ایستم و به گذشته‌ام نگاهی می‌اندازم، سپس نجوای درونم زمزمه می‌کند که نایست آن‌جا چیزی برای تو نیست، به رو‌ به رو خیره شو؛
او مرا به جلو می‌راند و نمی‌گذارد تسلیم‌ گذشته‌ام شوم و از رویاهایم باز بمانم.] از این نظر دل‌نگار حتما باید تمامی پارت‌ها را با یک موضوع بنویسد.

نقد آرایه‌ها: دلنوشته زبانی ادبی داشت و دل‌نگار در کنار این از کلماتی آسون و قابل درک استفاده کرده بود. آرایه‌هایی چون (تکرار، قافیه، تشبیه، جان بخشی) توی دلنشوته دیده می‌شد و مناسب و به‌جا بود. آرایه‌ها ساده به نصبت کم بودن و دل‌نکار باید برای جذابیت بیشتر دلنوشته از آرایه‌های بیشتر و متنوع‌تری استفاده کند.

نقد از نظر نگارشی: دلنوشته از نظر نگارشی بسیار ضعیف بود و ایراداتی تکراری و گسترده در دلنوشته دیده می‌شد. ایراداتی چون (نیم‌فاصله، شکسته نویسی، و...)

ذکر نکاتی به دل‌نگار:
[حرف هایش]❌ [حرف‌هایش]✅
[میشنوم]❌[می‌شنوم]✅
[فریاد زد ... .]❌ [فریاد زد... .]✅
[مگر راهی جز سکوت هم می‌ماند!]❌ مگر راهی جز سکوت هم می‌ماند؟]✅
[هیس... .
مگر نشنیده ای که می‌گویند...]❌
[هیس...
مگر نشنیده‌ای که می‌گویند...]✅
[نشنیده ای]❌[نشنیده‌ای]✅
[مگر نشنیده ای که می‌گویند هرکس که فریاد شادی بزند دهانش را با مُهر اندوه خواهند بست؛]❌
[مگر نشنیده ای که می‌گویند هرکس که فریاد شادی بزند دهانش را با مُهر اندوه خواهند بست؟]✅
[آنها چه می‌دانند از زبانی که آتش گرفت و سوخت بس که حرف های تند و تیز را خورد و با لبخند جلویش را گرفت... ‌.]❌
[آنها چه می‌دانند از زبانی که آتش گرفت و سوخت بس که حرف های تند و تیز را خورد و با لبخند جلویش را گرفت؟]
[حرف‌ های]❌[حرف‌های]✅
[خورد شو]❌[خوردشو]✅
[رها شده‌ام... .
رها شده‌ام در افکار خودم،
و...]❌
[رها شده‌ام...
رها شده‌ام در افکار خودم،
و...]✅
[خواب های]❌[خواب‌های]✅
[بی دوست]❌[بی‌دوست]✅
[گذشته ات]❌[گذشته‌ات]✅
برخوردار❌برخورددار✅
[برخورد‌دار است... .]❌[برخورددار.]✅
تعدادی اندک... .❌ تعدادی اندک!✅
ذهن هایی❌ ذهن‌هایی✅
بروز رسانی❌ به روز‌رسانی✅
چه بگویم.❌چه بگویم؟✅
میداند❌می‌داند✅
بسیار هست❌ بسیار است✅
(پارت پانزده خیلی کوتاهه لطفا رسیدگی بشه)
[هیس
مبدا بغضت بشکند!]❌
[هیس،
مبدا بغضت بشکند!]✅
غم هایت❌ غم‌هایت✅
[هیس
صدایت را نشونم... .]❌
[هیس،
صدایت را نشونم... .]✅
می‌ اندیشم ❌می‌اندیشم✅
خیره شو❌ خیره‌شو✅
آن‌ها از درد من چه می‌دانند!❌ آن‌ها از درد من چه می‌دانند؟✅
آدم هایی❌ آدم‌هایی✅
سخت‌ تر❌ سخت‌تر✅
گفتند: فریاد...❌ گفتند: فریاد!✅
بی عفت❌ بی‌عفت✅
قلب خویش... .❌ قلب خویش.✅

ذکر چند نکته به دل‌نگار:
1- ایرادات نگارشی ویرایش شود
2- پارت‌ها از نظر ساحتمانی و موضوع ویرایش شوند.
3- پارت 15 کمی طولانی‌تر شود.
4- آرایه‌های بیشتری به دلنوشته اضافه شود.
قلمتون سبز و استوار خسته نباشید نویسنده‌ی عزیز اگر در را*بطه با ویرایش مشکلی براتون پیش اومد با من خصوصی بزنید تا راهنماییتون کنم. در آخر تگ پیشنهادی منتقد برای این اثر «محبوب» می‌باشد.

دل‌نگار: @Zahra_sbn
منتقد: @MAHWNAZ

آخرین ویرایش توسط مدیر:
وضعیت
موضوع بسته شده است.

Who has read this thread (Total: 0) View details

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8