تازه چه خبر

انجمن رمان نویسی کافه نویسندگان

با خواندن و نوشتن رشد کنید,به آینده متفاوتی فکر کنید که بیشتر از حالا با خواندن و نوشتن می‌گذرد.در کوچه پس کوچه‌های هفت شهر نوشتن با کافه نویسندگان باشید

معرفی معرفی ساز‌ها

مدیر بازنشسته + نویسنده ادبی انجمن
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
Mar
3,244
9,329
193
اقیانوس بلاهت
وضعیت پروفایل
ما مثل دمینو بهم ضربه میزنیم تو به من من به اون اون به اون!
Fagott-Basson.jpg

آشنایی با ساز فاگوت​

فاگوت به آلمانی : Fagott از سازهای بادی چوبی است که قمیش دوزبانه‌ای دارد. صدای این ساز در ناحیهٔ باس است. فاگوت را در کشورهای انگلیسی‌زبان «باسون» می‌خوانند.
  • فاگوت (باسون) جزو سازهای بادی چوبی دوزبانه است.
اصول ساختمان آن مانند کلارینت است. طول لولهٔ آن در مجموع کمی کمتر از ۳ متر است که دوپنجم آن، به خاطر راحتیِ اجرا و به دست گرفتن ساز برروی خود خم شده و در کنار یا عقب لولهٔ درازتر قرار گرفته‌است.
  • زبانه‌ها‌ به وسیلهٔ لولهٔ نازکی به لولهٔ اصلی ساز وصل شده‌اند.
  • لولهٔ اصلی ساز به طور نامحسوسی مخروطی‌شکل است.
در نت‌نویسیِ این ساز از سه کلید استفاده می‌شود: کلید فا، کلید دو و کلید سل.
این ساز قادر به ایجاد اصوات قوی و ضعیف، انواع لگاتوها (اتصال اصوات پی‌درپی ملودی) و اصوات منقطع بوده و ترکیب آن با ساز کرانگله در ارکستراسیون بسیار معمول است.
در مقایسه با سازهای زهی، باسون صدایی معادل ویولن‌سل دارد و می‌تواند سه اکتاو اجرا کند

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
Mar
3,244
9,329
193
اقیانوس بلاهت
وضعیت پروفایل
Contrabassoon-Fagott.jpg

آشنایی با ساز کنترفاگوت​

کنترفاگوت یا کنترباسون جز سازهای بادی چوبی دو زبانه می‌باشد.
این ساز بم‌ترین گستره صوتی در سازهای بادی چوبی و ارکستر (دورهٔ رمانتیک به بعد) را دارد.
  • کنترفاگوت یک اکتاو بم تر از فاگوت صدا می‌دهد.
  • نت نویسی این ساز بر روی کلید فا خط چهارم می‌باشد.
از نظر تئوری صدا دارای این ساز مانند ساز باسون است. با این تفاوت که کنترباسون همان اصوات را یک اکتاو بم تر به گوش می رساند.
بخش بم این ساز صدایی مطبوع دارد ولی بخشهای میانی و زیر آن چندان مطبوع نیست. در ارکستر می‌توان جایگزین ساز ساروسوفون بشود

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
Mar
3,244
9,329
193
اقیانوس بلاهت
وضعیت پروفایل
Flute-3.jpg

آشنایی با ساز فلوت​

فلوت از سازهای بادی چوبی (بی زبانه یا بی قمیش) است که بر خلاف دیگر سازهای این دسته صدای آن نه از لرزش قمیش بلکه از نوسان هوای دمیده شده بر لبه دهنی (یا تیغه هوائی) ساز تولید می‌شود.
  • فلوت جز سازهای بادی چوبی بدون زبانه می‌باشد.
این ساز جزء قدیمی‌ترین سازهای بادی محسوب می‌گرددکه قدمت برخی از آن که باستان‌شناسان یافته‌اند به ۵۰٬۰۰۰ سال پیش می‌رسد.
فلوت‌ها در گذشته از جنس چوب ساخته می‌شدند (به همین دلیل در قدیم از آن به عنوان ساز بادی چوبی نام برده می‌شد) ولی امروزه با وجود اینکه این ساز در زمره سازهای بادی چوبی قرار دارد، لیکن ملاک تقسیم بندی آن جنس و آلیاژی که در ساخت آن استفاده شده مد نظر نیست، بلکه نحوه تولید صدای آن است.
واژه فلوت در زبان‌های اروپایی به معنای نام کلی سازهای مشابه فلوت نیز بکار می‌رود. فلوت و ساز شرقی نی هم نوعی فلوت شمرده می‌شود. به‌طور کلی فلوت و نی سازهایی هم‌خانواده هستند.
  • برخی از ویژگی‌های این ساز:
  • با اینکه فلوت نیز جز سازهای بادی چوبی است ولی امروزه ان را از جنس طلا می‌سازند.
  • فلوت جدید را ((فلوت بوهم)) می‌نامند.
  • نت نویسی این ساز با کلید سل می باشد

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
Mar
3,244
9,329
193
اقیانوس بلاهت
وضعیت پروفایل
picc1-1.jpg

آشنایی با ساز کرآنگله​

کُر آنگله سازی بادی و قمیشدار است که از دید شکل و طرز نواختن و صدا بسیار شبیه ابوا است و می‌توان آن را ابوای بم دانست. انتهای گلابی شکل و دهنی خمیده آن‌را از ابوا متمایز می‌کند.
  • این ساز جز ساز های بادی چوبی دو زبانه می باشد
در کشورهای انگلیسی‌زبان (بجز آمریکا) به این ساز کر آنگله (cor anglais) می‌گویند که از زبان فرانسوی گرفته شده و به معنای «کُر انگلیسی» است. در آمریکا ترجمه انگلیسی همین نام یعنی «انگلیش هورن» (English Horn) بکار می‌رود. اما احتمالاً نام این ساز از عبارت فرانسه cor anglé گرفته شده که به معنی کُر زاویه‌دار است (با اشاره به خمیده بودن دهنی و قمیش در آن.)
  • طول این ساز حدوداً یک و نیم برابر ابوا است.
  • این ساز از خانواده ابوآ می باشد .
  • کرانگله جز سازهای انتقالی است که یک پنجم درست (3/5 پرده) بم تر از نت نوشته شده صدا می دهد .
  • کر آنگله ربطی به کُر یا هورن، که ساز بادی برنجی است، ندارد.
  • نت نویسی این ساز با کلید سل می باشد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
نویسنده رسمی
مدیر بازنشسته
Mar
3,244
9,329
193
اقیانوس بلاهت
وضعیت پروفایل
Oboe-3.jpg

آشنایی با ساز ابوا​

(اُبوا) فرانسه: hautbois به معنای لغوی چوب اعلا ساز بادی چوبی دو قمیشی یا از مواد مصنوعی است که معمولاً در موسیقی کلاسیک غربی بکار می‌رود. ابوا سوپرانو تقریبا دارای 65 سانتی متر طول، کلید های فلزی، سوراخ های مخروطی شکل است که صدا با دمیدن در آن تولید می شود.
گفته می‌شود که ابوا (از طریق ساز قرون وسطایی شاوم که بعد از جنگ‌های صلیبی به اروپا آورده شد) ریشه در سرنای عربی و ایرانی دارد .
  • نت نویسی این ساز با کلید سل می باشد.
اولین ابوای باروک در اواخر سدهٔ ۱۷ در فرانسه ظهور کرد. ابواهای اولیه از سازی به نام شاون گرفته شده است؛ شاون سازی بود که در دوره‌های قرون وسطا و رنسانس بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت.
نواختن ابوا سخت‌تر از نواختن سازهای بادی دیگر مانند فلوت و کلارینت است ومهارت زیادی لازم دارد.
  • موتزارت، باخ و ریچارد اشتراوس از آهنگسازانی هستند که برای ابوا کنسرتو نوشته‌اند.
یوسف لطیف اولین نوازنده‌ای بود که در موسیقی جاز تکنوازی ابوا اجرا کرد (سال ۱۹۶۳). بعد از او این ساز گهگاه در گروه‌های جاز دیده می‌شود

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Who has read this thread (Total: 0) View details

بالا